Vos 18 km nuo Vilniaus, Trakų rajone esantis Lentvario dvaras – vienas gražiausių Lietuvos dvarų ir puiki idėja vienos dienos išvykai iš Vilniaus. 2008 m. Lentvario dvaras buvo pripažintas kultūros paminklu ir įregistruotas kultūros vertybių registre. Jis stovi ant patrauklaus Lentvario ežero šiaurinio kranto.
Lentvario dvaro istorija
Lentvario dvaro istorija siekia net XVI a., o XVII a. dvaras priklausė Sapiegoms. 1670 m. Ona Sapiegaitė Naruševičienė dvarą testamentu paliko Vilniaus benediktinių vienuolynui.
1855 – 1939 m. Lentvario dvaras ir apylinkės priklausė Tiškevičiams. Tai buvo Lentvario suklestėjimo metas, nes grafas Juozapas Tiškevičius daug investavo į pramonę ir prekybą. Jis pastatė iki mūsų dienų išlikusius rūmus bei pasodino didelį parką. Nors grafas valdė net 27 dvarus ir pastoviai Lentvario dvare negyveno, tačiau čia apgyvendino tarnybai ir asmens sargybai paskirtą kazokų kuopą su šeimomis.
1891 m. dvarą paveldėjo Vladislovas Tiškevičius. Jis būdamas eruditas, mano žinovas, kolekcininkas ir mecenatas rekonstravo rūmus, tuomet jie įgavo dabartinę Tiudorų stiliaus išvaizdą, tapo panašūs į pilį. Valdant Vladislovui Tiškevičiui dvaras tapo kultūros centru: vyko kino seansai, buvo rodomi spektakliai bei koncertai, ant ežero kranto stovėjo populiari kavinė ir viešbutis „Rivjera“. Vladislovo Tiškevičiaus žmona Marija Kristina Tiškevičienė aktyviai užsiėmė žirgininkyste, 1900 m. arklidėse buvo per 100 žirgų.
Antrojo pasaulinio karo metais dvare buvo įsikūrę kariniai štabai. Sovietmečiu nacionalizuotame dvare veikė Lentvario kilimų fabriko administracija.
2007 m. Lentvario dvarą įsigijo verslininkas Laimutis Pinkevičius, kuris tais pačiais metais bankrutavo. Dvaras 2007 m. buvo įkeistas, 2012 m. – areštuotas. 2016 m. pagrindinį dvaro pastatą aukcione įsigijo verslininkas Ugnius Kiguolis. 2021 m. jis įsigijo ir kitus dvaro pastatus. Šiuo metu vyksta dvaro restauravimo darbai.
Dvaro pastatai
Šiandien yra išlikę neogotikiniai rūmai, statyti 1861 – 1869 m. architekto G. fon Šachto. Jie buvo restauruoti 1899 m. pagal belgų architekto de Vego ir architekto T. Rostvorovskio projektą. Taip pat išlikę XIX a. pradžios tvartas, XIX a. pab. tarnų namas, arklidės, vandens bokštas.
Parkas
Angliškas parkas, supantis Lentvario dvarą, įkurtas XIX a. pab. garsaus kraštovaizdžio architekto E. F. Andre. Jame augo tokie egzotiški medžiai kaip maumedžiai, pilkieji riešutmedžiai, sidabriniai ir Švedlerio klevai. Parke išlikę tvenkinukai, grota – uolų imitacija, dirbtinės kaskados upelyje, suformuotos iš akmenų.
Lentvario dvaras šiandien
Šiandien pagrindinis Lentvario dvaro pastatas tebėra restauruojamas, į jį patekti negalima, tačiau galima pasivaikščioti aplink ir pasigrožėti dvaro rūmais pro tvorą bei apžiūrėti kitus dvaro pastatus. Verta aplankyti ir parką bei jame esančią grotą. Nors parkas nėra sutvarkytas ir išpuoselėtas, būtent dėl to jis dvelkia laukiniu žavesiu, čia nesutiksite minios žmonių.
Lentvario ežeras
Aplankę Lentvario dvarą, užsukite paiškylauti prie Lentvario arba Graužio ežero. Įdomu tai, kad didelė dalis ežero yra dirbtinė. Grafo Tiškevičiaus laikais jis buvo žymiai mažesnis. Vėliau ežeras dirbtinai padidintas iškasus daubą ir į ją nuleidus vandenį iš Galvės ežero.
Šiandien Lentvario ežero pakrantės puikiai sutvarkytos ir pritaikytos rekreacijai. Čia įrengti pliažai, vaikų žaidimų ir sporto aikštelės, suolai ir stalai, tualetai, nušienauta ir sutvarkyta pakrantė. Nors Lentvaris tarp vilniečių nėra labai populiarus, čia galima poilsiauti ne prasčiau nei prie Trakuose esančių ežerų.